Barcelonaan talvella huhuttu hyökkääjä ylisti maanmiestään: ”Messi on ainoa, jota ei voi verrata”
Kuva: Getty Images
26-vuotias Chimy Ávila on ollut La Liga -kauden ehdottomia läpimurtopelaajia. Ávila teki Osasunalle 20 ottelussa yhdeksän maalia, kunnes tammikuun lopussa syntynyt polvivamma pakotti hänet pitkälle tauolle.
Ávila on Lionel Messin tavoin kotoisin Argentiinasta, Rosarion kaupungista. Hän on myöhäisherännäinen, sillä Ávila ei ole pelannut ainuttakaan maaottelua edes junioritasolla. Pääsarjatasolla Euroopassa on takana vasta 1,5 kautta, mutta maalitahti on ollut niin hyvä, että kauden aikana Barcelonakin kiinnostui miehestä.
Kun Luis Suárez joutui pitkälle toipilasjaksolle, etsi Barcelona markkinoilta uutta hyökkääjää. Ávilaakin huhuttiin Camp Noulle, mutta siirto kariutui lopullisesti polvivammaan. Kun Ousmane Dembélékin joutui leikkauspöydälle, hankki Barca lopulta poikkeusluvalla Martin Braithwaiten.
Pelaaminen Messin kanssa samassa joukkueessa ei siis vielä toteutunut, mutta vahva kausi Osasunassa on nostanut Ávilan jo Argentiinan A-maajoukkuespekulaatioihin. Tämä ajatushan luonnollisesti hyökkääjän mieltä lämmittää.
– Jokainen pelaaja haluaisi pelata Messin kanssa, saada puolustajakseen (Sergio) Ramosin tai valmentajakseen ”Cholon” (Diego Simeonen, toim. huom.). Messi on ainoa pelaaja, jota ei voi verrata keneenkään, Ávila sanoi Marcan haastattelussa.
– Sanon aina, että Messi on paras, koska olen nähnyt (Diego) Maradonan vain videolta. Messiä vastaan olen pelannutkin, joten siksi sanon Messin.
– Jokainen tekee töitä sen eteen, että saisi puolustaa maansa lipun värejä. Pidän itseäni yhä nuorena, ja tilaisuuteni tulee vielä.
Kun Ávila loukkaantui, todettiin miehen kauden olevan käytännössä ohi. Sitten koronaviruspandemia katkaisi kauden, ja pelejä suunnitellaan jatkettavan yli kuukauden päästä. Kausi venyisi tällöin heinäkuun lopulle, ja hyvin toipumisessaan edistynyt Ávilakin voisi vielä saada tilaisuutensa.
[readmore from=Avila-Chimy]
– Olen iloinen siitä, miten toipumiseni on edennyt. Yritän pitää kaiken kurjan poissa mielestä ja ajatella positiivisesti. Koronavirus on antanut toipumiselleni aikaa.
– Olen hyvin iloinen Osasunassa, toivon pääseväni kuntoon ja saavani taas pelata. Yritän tehdä kaiken mahdollisimman hyvin ja vastata ihmisten minulle osoittamaan rakkauteen.
Ávilan sopimus Osasunan kanssa ulottuu vuoteen 2023.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Benfican Gianluca Prestiannille kuuden ottelun pelikielto Madrid-ottelun tapahtumista – mutta ei rasismista johtuen
- Real Madridin Kylian Mbappé joutui loukkaantuneena vaihtoon
- Tasoitusmaali lisäajalla – Real Madridille suuri takaisku La Ligassa
- AS: Keskikenttäpelaaja jättämässä Real Madridin
- Toimittaja: Lamine Yamal saa syyttää vammasta itseään
- Lehti: Tässä on Athleticin uusi päävalmentaja
- Marca: Atlético Madrid kahden saksalaispelaajan perässä
- Nyt tuli uutta tietoa Lamine Yamalin vammasta
- Real Madrid sai ikävän yllätyksen – kahden huippupelaajan kausi on todennäköisesti ohi
- Real Madridin päävalmentaja kiistää riitelyn Dani Carvajalin kanssa – Álvaro Arbeloalta pitkä vuodatus
- Toimittaja: Lamine Yamal saa syyttää vammasta itseään
- Tasoitusmaali lisäajalla – Real Madridille suuri takaisku La Ligassa
- AS: Keskikenttäpelaaja jättämässä Real Madridin
- Real Madrid sai ikävän yllätyksen – kahden huippupelaajan kausi on todennäköisesti ohi
- Nyt tuli uutta tietoa Lamine Yamalin vammasta
- Lehti: Tässä on Athleticin uusi päävalmentaja
- Marca: Atlético Madrid kahden saksalaispelaajan perässä
- AS: José Mourinhoa on tarjottu Real Madridin päävalmentajaksi – tämä on Álvaro Arbeloan tilanne
- Lamine Yamalin vamma vaikuttaa pahalta – nyt puhuu Hansi Flick
- Real Madridin päävalmentaja kiistää riitelyn Dani Carvajalin kanssa – Álvaro Arbeloalta pitkä vuodatus