Tässä La Ligan rahakkaimmat siirrot tammikuun siirtoikkunassa – nähdäänkö loppusuoralla siirtopommi?
Kuva: Getty Images
La Ligan siirtoikkuna on muiden Euroopan suursarjojen tavoin auki enää kaksi päivää. Viimeiset siirrot pitää viedä maaliin perjantai-iltana ja loputkin sopimuksenalaisten pelaajien siirtouutiset saadaan oletettavasti lukea lauantaiaamuun mennessä.
Transfermarktin mukaan La Ligassa on tehty tammikuun siirtoikkunassa tämän jutun kirjoitushetkeen mennessä yhteensä 70 siirtoa. Kaikkia noita toteutuneita siirtoja voi käydä katsastelemassa siirtoikkunasivultamme.
Tässä jutussa listaamme saman lähteen pohjalta La Ligan tähän mennessä arvokkaimpia pelaajamyyntejä ja -ostoja. Jutun lopussa esittelemme lyhyesti myös tärkeimmät lainasiirrot sekä nostamme esille muutaman kuuman huhun siirtoikkunan loppusuoralle.
TOP 5 -pelaajaostot:
- Reinier, Flamengo -> Real Madrid (30 milj. euroa)

TOP 5 -myynnit:
Suurimman myyntituoton on ottanut vastaan Celta Vigo, joka myi Slovakian A-maajoukkueen keskikenttäpelaaja Stanislav Lobotkan Napoliin. Celta oli ostanut Lobotkan Nordsjaellandista 2,5 vuotta aiemmin viidellä miljoonalla eurolla. Sevilla puolestaan luopui kahdesta tunnetusta hyökkääjästään, joilta molemmilta odotettiin enemmän kuin saatiin.- Stanislav Lobotka, Celta Vigo -> Napoli (20 milj. euroa)
- Munas Dabbur, Sevilla -> Hoffenheim (12 milj. euroa)
- Chicharito, Sevilla -> LA Galaxy (8,5 milj. euroa)
- Mubarak Wakaso, Alavés -> JS Suning (2,7 milj. euroa)
- Cristian Espinoza, Villarreal -> San Jose Earthquakes (2,3 milj. euroa)

Tärkeimmät lainat
Useita tunnettuja pelaajia on siirtynyt La Ligaan tai La Ligasta pois myös lainalla. Transfermarkt arvioi arvokkaimmaksi pelaajaksi espanjalaislaituri Suson, joka siirtyy Sevillaan lainalle AC Milanista. Suson laina kattaa myös ensi kauden, ja siihen sisältyy 18 miljoonan euron osto-optio. Myös sarjan kärkikaksikko Real Madrid ja Barcelona ovat keventäneet rosteriaan kevään ajalta pelaajalainoilla. Real Madrid lainasi Álvaro Odriozolan Bayern Müncheniin ja Barcelona Carles Aleñan Real Betisiin. Kumpaankaan lainaan ei sisälly osto-optiota. Toisin on asia Barcan Schalkeen lainaaman Jean-Clair Todibon kohdalla. Schalke voi lunastaa ranskalaistopparin omakseen 25 miljoonalla eurolla. Villarreal puolestaan lainasi Kamerunin maajoukkuehyökkääjä Toko Ekambin Ranskan liigan Lyoniin. Ekambilla on vaativa tehtävä polvivaivaisen Memphis Depayn saappaiden täyttäjänä. Jeison Murillo puolestaan palasi La Ligaan, kun Celta Vigo lainasi kolumbialaistopparin.Mitä voimme vielä odottaa?
Siirtoikkuna on auki enää tämän ja huomisen, mutta säpinää riittänee Espanjassa loppuun asti. Kenties kaikkein odotetuin keissi on se, saako Atlético Madrid vietyä maaliin himoitsemansa Edinson Cavanin siirron.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Toimittaja: Julián Álvarez todennäköisesti jäämässä Atléticoon
- Laitapuolustaja unelmoi paluusta Barcelonaan
- Kakkosvahti sittenkin jäämässä Real Madridiin
- Barcelona etsii uutta pelipaikkaa – Camp Nou voi olla poissa käytöstä ison osan kaudesta 2027–28
- Espanjan jättiseurojen pelit vaihtavat tv-kanavaa Suomessa
- MD: Barcelonan Raphinha herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa
- Athletic: Toni Kroos saattaa palata Real Madridiin – neuvottelut käynnissä
- Diego Simeone otti kantaa Julián Álvarezin pelikuntoon
- Atlético Madridin esitys Mestarien liigan välierissä herätti toivoa ja jätti jossiteltavaa
- Atlético Madridin kauden kohokohdasta uhkaa tulla pannukakku – taas yksi avauskokoonpanon mies sivuun
- Espanjan jättiseurojen pelit vaihtavat tv-kanavaa Suomessa
- Barcelona etsii uutta pelipaikkaa – Camp Nou voi olla poissa käytöstä ison osan kaudesta 2027–28
- Athletic: Toni Kroos saattaa palata Real Madridiin – neuvottelut käynnissä
- Sky: Atlético asetti ison hintalapun Julián Álvarezille
- MD: Barcelonan Raphinha herättää kiinnostusta Saudi-Arabiassa
- Diego Simeone otti kantaa Julián Álvarezin pelikuntoon
- Real Madrid haluaa tehdä jatkosopimuksen luottopelaajansa kanssa
- Atlético Madridin kauden kohokohdasta uhkaa tulla pannukakku – taas yksi avauskokoonpanon mies sivuun
- Atlético Madridin esitys Mestarien liigan välierissä herätti toivoa ja jätti jossiteltavaa
- Laitapuolustaja unelmoi paluusta Barcelonaan