Takavuosien huippumaalitykki oli lähellä siirtoa Barcelonaan – ”Sanoin heille, että he tulevat olemaan pahoillaan”
Kuva: Getty Images
Legendaarinen maalipyssy Hugo Sánchez teki vuonna 1985 ison ja harvinaisen loikan, kun hän siirtyi Atlético Madridista naapuriseura Real Madridin leiriin. Sánchez voitti neljän Atlético-kautensa aikana kerran Copa del Reyn ja kerran La Ligan maalikuninkuuden, ja menestysputki vain jatkui Realissa. Los Blancosissa syntyi 283 ottelussa 208 maalia ja ansioluetteloon lisättiin neljä maalikuninkuutta ja viisi La Liga -mestaruutta.
Ei jäänyt kuitenkaan kauas, että Sánchez olisi voinut tehdä vastaavaa historiaa Real Madridin sijaan Barcelonassa. 61-vuotias meksikolainen muisteli Marcan haastattelussa, kuinka Barcelonakin harkitsi vakavasti Sánchezin hankintaa.
– Olin lähellä siirtoa Barcaan, kun pelasin Atléticossa. Tapasin (Barcelonan silloisen varapuheenjohtajan) Joan Gaspartin ja teimme alustavan sopimuksen. Valmentaja Terry Venables halusi kuitenkin mieluummin Steve Archibaldin, Sánchez kertoi Marcalle.
– Minulle sanottiin: ”Hugo, olen pahoillani”. Minä vastasin: ”Kyllä, tulette olemaan pahoillanne”.
Sánchez teki Real Madridille seitsemän kauden aikana 208 maalia 283 ottelussa. Archibald pystyi Barcelonassa 24 maaliin 55 pelissä.
1980-luvun El Clásicot ovat vielä hyvin meksikolaisen muistissa.
– Kentällä päälleni heiteltiin kaikenlaista. Päässäni on arpia Camp Noulla heitetyistä kolikoista ja sytkäreistä, Sánchez muistelee ja heittää anekdootin Cristiano Ronaldonkin tekemän tuuletuksen suuntaan.
– Kerran järjestelin vehkeitäni ennen pukukoppiin menoa ja sain yhden ottelun pelikiellon. Cristiano toisti tempun paljon myöhemmin. Se oli minun perintöni Madridissa.
Sánchez ei ota kantaa siihen, paljonko hänestä tänä päivänä maksettaisiin. Aikanaan hän murtautui ensimmäisten joukossa ”sadan kerhoon”, mutta tuolloin puhuttiin 100 miljoonasta pesetasta, ei euroista. Harmittamaan jäi peliuralta lähinnä, että Ballon d’Or voitiin myöntää vuoteen 1995 saakka vain eurooppalaisille pelaajille.
[readmore from=Sanchez-Hugo]
Aika ajoin Sánchez on myös muistuttanut omasta valmiudestaan Real Madridin valmentajaksi. Hän kuitenkin myöntää, että aika on käymässä vähiin.
– Florentino Pérez on sanonut minulle, että toivottavasti tiemme vielä kohtaavat. Florentino ei ole sulkenut minulta ovea ja minä odotan, mutta tiedän, että alan olla jo aika vanha. Siihen saakka voin kuitenkin toivoa…
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Galatasaray haluaa Real Madridin ikääntyvän tähden tammikuussa
- Real Sociedadin päävalmentajalle potkut
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Merkittävä tulos La Ligan perjantain ottelussa
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta
- Betisin loistovire eurokentillä jatkui
- Tämä sai Hansi Flickin ihastumaan Marcus Rashfordiin
- La Ligassa valmentajapotkut lähellä: Tappio saattoi katkaista kamelin selän
- Barcelona nujersi ja nollasi Osasunan
- Atlético Madridin tähti otti kantaa Barcelona-huhuihin
- Rodrigo de Paul jättää Atlético Madridin
- Merkittävä tulos La Ligan perjantain ottelussa
- Sport: Barcelonan Gavi ollut pitkään sivussa pelikentiltä – lisätietoja paluuaikataulusta
- Väite: Thiago Alcântara kieltäytyi päävalmentajan paikasta
- Neljälle Real Madridin pelaajalle jaettiin pelikieltoja
- Real Madridin pelaajat ilmaisivat tukensa Xabi Alonsolle