Barcelonan huippulupaukseksi kutsuttu keskikenttäpelaaja ei aio poistua seurasta – ei enää edes harjoittele ykkösjoukkueen kanssa
20-vuotiasta Riqui Puigia on luonnehdittu yhdeksi Barcelonan junioriakatemia La Masian lahjakkaimmista pelaajista pitkään aikaan.
Seuran oma kasvatti pelasi viime kaudella uransa kolme ensimmäistä ottelua Barcelonan edustusjoukkueen kanssa. Kausi sujui muuten B-joukkueen riveissä, mutta Puig harjoitteli jatkuvasti edustusjoukkueen kanssa.
Puigin tilanne Barcelonassa on muuttunut varsin radikaalisti. Puig ei nimittäin enää kuulu edustusjoukkueen harjoitusrinkiin eikä ole siten päässyt kertaakaan edes Ernesto Valverden nimeämään kokoonpanoon tällä kaudella.
Puig kertoi maanantaina, ettei harkitse seurasta poistumista, vaikka pallotaituri pelaakin kolmanneksi korkeimmalla sarjatasolla Barcelonan reservijoukkueessa.
– Haluan jäädä tänne. Olen täällä onnellinen. Joku seurajohdosta puhui isäni kanssa, mutta meille ei ole kerrottu sen tarkemmin, mitä seura haluaa tehdä kanssani. Edustusjoukkueen kanssa saat vain harvoin mahdollisuuksia ja mielestäni olen pelannut hyvin, kun olen saanut niitä. On ymmärrettävä, että Valverdella on paljon pelaajia keskikentälleen, Puig totesi.
– Olen aina sanonut haluavani jäädä Barcelonaan. Tällä hetkellä en suunnittele seurasta poistumista. Tällä hetkellä voin sanoa jääväni.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Virallista: Real Betis vahvistuu Manchester Unitedin hyökkääjällä
- Marca: Xavi palaa kesällä valmentamisen pariin – ei jää Espanjaan
- Toimittaja: La Liga -tähden hintalappu selvillä – Atlético valmis maksamaan sen kesällä
- Real Madrid lentää Valladolidiin – junamatka olisi kestänyt alle tunnin
- Kevään el Clásico saatetaan pelata Espanjan ulkopuolella
- Atlético Madrid hamuaa Valioliiga-pakkia
- Barcelona mukaan kilpajuoksuun englantilaistopparista
- Jatkosopimuksen tehnyt Ronald Araújo paljasti Barcelonan suuren tavoitteen: ”Meillä on jotain hampaankolossa…”
- Vajaamiehinen Real Sociedad joutui pettymään Italiassa
- Viralllista: Ronald Araújolle jatkosopimus
- Barcelona mukaan kilpajuoksuun englantilaistopparista
- Kevään el Clásico saatetaan pelata Espanjan ulkopuolella
- Jatkosopimuksen tehnyt Ronald Araújo paljasti Barcelonan suuren tavoitteen: ”Meillä on jotain hampaankolossa…”
- Atlético Madrid hamuaa Valioliiga-pakkia
- Real Madrid lentää Valladolidiin – junamatka olisi kestänyt alle tunnin
- Barcelona päätti sittenkin pitää puolustajan joukkueessaan – saattaa vaikuttaa Marcus Rashfordin tilanteeseen
- Real Madrid murskaava – Gironan jatkohaaveet romukoppaan
- Ronald Araújon jatkosopimuksen pituus selvisi
- Barcelonan ja Benfican pelaajilla raju yhteenotto pelaajatunnelissa – poliisit paikalle
- Leverkusenin pelaaja potkaisi kukkakimpun nurin – pyysi anteeksi Atléticolta