La Liga -kierros keskellä viikkoa – sarjataulukko tyystin uusiksi?
Kuva: Getty Images
La Liga -kierros pelataan tiistain ja torstain välisenä aikana. Barcelona ja Real Madrid lähtevät viikkoon takanaan yhdeksän sarjapeliä, kun muilla kymppi on jo täynnä. Pistetilanne mahdollistaa kärjen osalta muutoksia taulukossa runsaasti.
Barcelona-Valladolid
Tiistai-iltana Barcelonalle tarjotaan kärkipaikkaa jälleen, kun se isännöi Valladolidia. Perinteisesti ajatellen asetelma on tietenkin mallia Daavid vs Goljat, mutta nyt joukkueita erottaa taulukossa vain viisi pistettä ja kuusi sijaa. Daavidin mahdollisuudet lienevät joka tapauksessa vähäiset. Historian valo ei aina loista nykypäivään, mutta ei tilastoja kieltämäänkään voi käydä. Valladolid on onnistunut voittamaan Barcelonan pääsarjassa kahdesti. Edellisestä voitosta on kulunut reilut viisi vuotta.
The #BarçaValladolid squad
1. Ter Stegen
2. N. Semedo
3. Piqué
4. I. Rakitic
5. Sergio
6. Todibo
9. Suárez
10. Messi
13. Neto
15. Lenglet
17. Griezmann
18. Jordi Alba
19. Aleñá
20. S. Roberto
21. F. De Jong
22. Vidal
27. C. Pérez
31. Ansu Fati
1. Ter Stegen
2. N. Semedo
3. Piqué
4. I. Rakitic
5. Sergio
6. Todibo
9. Suárez
10. Messi
13. Neto
15. Lenglet
17. Griezmann
18. Jordi Alba
19. Aleñá
20. S. Roberto
21. F. De Jong
22. Vidal
27. C. Pérez
31. Ansu Fati
Alavés – Atlético Madrid
Yksikään liigan ennakkosuosikeista ei ole onnistunut kautensa aloituksessa toivotulla tavalla. Yksi alakanttiin suorittaneista on Atlético Madrid, joka kohtaa tiistaina taulukon sijalla 14. majailevan Alavésin. Atlético on toki petrannut peliään; sillä on ennen illan ottelua kasassa piste vähemmän kuin kärkiryhmä Granadalla, ja sopivilla lopputuloksilla madridilaiset ovatkin keskiviikkoaamuna piikkipaikalla.Valencia-Sevilla
Joukkueet ovat tuttuja kilpakumppaneita, mutta vain toinen niistä on tällä hetkellä odotetun laisella tilalla taulukossa. Sevillan pistesaalis on 19, siis sama kuin esimerkiksi Barcelonalla ja Atlético Madridilla. Valencia sen sijaan on rypenyt jos jonkinlaisissa ojissa, ja ehtinyt seuran sisäisten valtataisteluiden keskellä jo vaihtaa valmentajaa. Lepakot ovat voittaneet kaudella vasta kolmesti, ja löytyvät sarjan sijalta 12. Joukkueiden keskinäinen historia on äärimmäisen tasainen. Valencia on voittanut otteluista 33%, Sevilla 38%. Viime sunnuntaina Valencia koki 3-1 -tappion Osasunalle, ja illan kruunasi Rodrigo Morenon ulosajo.Tiistai 29.10.
Alavés – Atlético Madrid klo 20.00 (kaikki alkamisajat Suomen aikaa) Barcelona-Valladolid klo 22.15Keskiviikko 30.10.
Valencia-Sevilla klo 20.00 Real Sociedad – Levante klo 20.00 Athletic Bilbao – Espanyol klo 21.00 Real Betis – Celta Vigo klo 22.00 Real Madrid – Leganés klo 22.15Torstai 31.10.
Eibar-Villarreal klo 20.00 Mallorca-Osasuna klo 20.00 Getafe-Granada klo 22.15LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- AS: Real Madridin luottotopparille jatkosopimus
- Atlético maksamassa 40 miljoonaa euroa Brasilian maajoukkuepelaajasta
- Eden Hazard: En korvannut Cristiano Ronaldoa Real Madridissa – ”Vain mediat sanoivat niin”
- Sport: Barcelona ja Al-Hilal eri mieltä João Cancelon tilanteesta
- Atlético-pomo kertoi mielipiteensä Julián Álvarezin tulevaisuudesta
- Lehti: José Mourinho haluaa Barcelona-hyökkääjän Real Madridiin!
- Athletic: Espanjalle huonoimpia mahdollisia uutisia
- Athletic: Kapteeni jättää Real Madridin
- Romano: Nyt se on varmaa, The Special One palaa Real Madridiin
- Barcelonan ja Internazionalen neuvottelut umpikujassa – toppari jäämässä sittenkin Italiaan?
- Athletic: Espanjalle huonoimpia mahdollisia uutisia
- Lehti: José Mourinho haluaa Barcelona-hyökkääjän Real Madridiin!
- AS: Real Madridin luottotopparille jatkosopimus
- Barcelona voitti jokaisen kotipelinsä La Ligassa – Lewandowski hyvästeli Camp Noun
- Atlético maksamassa 40 miljoonaa euroa Brasilian maajoukkuepelaajasta
- Sport: Barcelona ja Al-Hilal eri mieltä João Cancelon tilanteesta

