Manchester Cityn avainpelaaja kertoi vaikeasta päätöksestään – ”Ei ollut helppoa jättää seuraa, jonka kannattaja olet”
Kuva: Getty Images
Rodrigo Hernández siirtyi kesällä Atléticosta Manchester Cityyn noin 70 miljoonalla eurolla.
Rodrigo ehti edustaa kasvattajaseuransa Atléticon edustusjoukkuetta vain yhden kauden ajan. Atlético hankki Rodrigon takaisin seuraan Villarrealista kesällä 2018 noin 20 miljoonalla eurolla.
Rodrigo kuului Atlético avainpelaajiin viime kaudella, mutta Manchester Cityn tarjouksesta oli keskikenttäpelaajan mielestä mahdotonta kieltäytyä.
– Ei, se ei ollut helppo päätös, koska olin Atléticossa hyvin onnellinen. Atlético on kotini ja ei ole helppoa jättää seuraa, jonka kannattaja olet. Pelasin Atléticossa todella hyvin, mutta ajattelin, että oli oikea aika hyväksyä uusi valtava haaste ja olen onnellinen tekemästäni päätöksestä, Rodrigo totesi ESPN:n haastattelussa.
Espanjan A-maajoukkueeseen kuuluva keskikenttäpelaaja vertasi Diego Simeonea ja Pep Guardiolaa keskenään.
– He ovat hyvin samanlaisia, sillä he haluavat ainoastaan voittaa. He haluavat aina, että pelaajat ovat valmiita ja keskittyneitä, eivätkä he koskaan lopeta jalkapallon ajattelemista. Ei edes sekunniksi. He painostavat pelaajia ja se on aina tapa menestyä, Rodrigo avasi.
– Luonnollisesti he ovat erilaisia siinä, miten he ajattelevat jalkapalloa, mutta se on tämän lajin hienous. Jalkapalloa voi pelata monella eri tavalla. Tärkeintä on voittaa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Barcelona vahvistuu huippunimellä – jättihankinta varmistui
- Vinícius Júnior kertoi – tästä syystä Espanja on yksi MM-kisojen mestarisuosikeista
- Romano: Barcelona hieroo jättikauppaa – Valioliiga-tähti haluaa Kataloniaan
- Vinícius Júnior avautui Real Madridin ongelmista: ”Olemme epäonnistuneet”
- Vinicíus Júniorin sopimusneuvottelut vieläkin kesken – näin tähti avautui
- Vahvan kauden La Ligassa pelannut keskikenttäpelaaja siirtymässä Cristiano Ronaldon joukkuetoveriksi
- Toimittaja: Argentiinalaistähti haluaa jäädä vielä vuodeksi Italiaan – sen jälkeen Real Madridiin
- Analyysi: Valejalkapalloilija vedättää miljoonayleisöä kuin pässejä narussa
- Barcelona vahvisti julkisen salaisuuden
- Seurajoukkueiden epävirallinen maailmanmestari on Valencia
- Analyysi: Valejalkapalloilija vedättää miljoonayleisöä kuin pässejä narussa
- Barcelona vahvisti julkisen salaisuuden
- Tällaista ei ole koskaan ennen tapahtunut – Real Madridin puolustaja pettyi historialliseen MM-kisajoukkueeseen
- Toimittaja: Argentiinalaistähti haluaa jäädä vielä vuodeksi Italiaan – sen jälkeen Real Madridiin
- Tässä tilastossa Kylian Mbappé on top 5 -liigojen ykkönen – huolestuttavan näköistä
- Seurajoukkueiden epävirallinen maailmanmestari on Valencia
- Vahvan kauden La Ligassa pelannut keskikenttäpelaaja siirtymässä Cristiano Ronaldon joukkuetoveriksi
- Hurja huhu: Luka Modrić takaisin Real Madridiin?
- Julián Álvarez haluaa Barcelonaan – Atléticolta jyrkkä kanta
- Florentino Pérezin vastaehdokkaalta merkittävä lupaus