Real Madridin pelaaja syyttää tuomareita EM-kisojen avaustappiosta: ”Se oli selvä punainen”
Kuva: Getty Images
Espanjan nimivahva joukkue sai pettyä alle 21-vuotiaiden EM-kisojen avausottelussaan, kun niin ikään hyvin nimekäs kotijoukkue Italia oli parempi maalein 3-1. Espanjan maalin teki komealla laukauksella Real Madridin Dani Ceballos, joka laukoi tuomaristosta suorasukaisia kommentteja pelin jälkeen. Ceballosin mukaan Italian kova pelitapa sai Espanjan pelin raiteiltaan.
– Totta puhuen pelasimme erinomaisesti ensimmäiset 25 minuuttia, mutta he saivat potkimalla meidät pois ottelusta. Ei se ole oikea tapa voittaa pelejä. Myöhemmin Italia tiesi, miten peliä pelataan ja voitti ottelun ansaitusti, Ceballos totesi AS:n mukaan.
– Ottelun tärkeys oli tiedossamme. Meillä ei ollut riittävästi luonnetta. Italia tasoitti pelin vaarattomasta tilanteesta.
– Minun mielipiteeni on, että tappio johtui luonteen puuttumisen lisäksi monista pelin tapahtumista, ja saamistamme kolhuista. Nyt meillä on kaksi peliä jäljellä, ja aiomme tarttua tilaisuuteen.
Erityisesti keskikenttäpelaaja puhisi tilanteesta, jossa Bolognan toppari Arturo Calabresi kohteli häntä itseään kaltoin jo ottelun avausvartilla. Ceballosin mielestä rike oli helposti ulosajon arvoinen.
– En ymmärrä mitään. Meille pidettiin 25 minuutin esitelmä VAR:n toiminnasta ja siitä, miten sen avulla suojellaan pelaajia. Sitten saan 15. minuutilla potkun polveeni eikä tuomari katso sitä videolta. Se oli selkeä punainen.
LUE MYÖS:
Nopan vanhoille asiakkaille 5€ kierrätysvapaa megakierros – vain 1 eurolla!
- Minimitalletus 1 €.
- Vain vanhoille asiakkaille!
- Barcelona pöllytti Valenciaa – Lamine Yamal iski uskomattoman maalin
- Super Depor on täällä taas – sarjanousija hurjassa vireessä
- Diego Simeone suuttui Julián Álvarezista esitetystä kysymyksestä: ”Oletko tosissasi?”
- Athletic Bilbao murskasi Atlético Madridin – Diego Simeonen ryhmä täysin nollattu
- Kylian Mbappé sai tylytystä itsekkääksi väitetystä käytöksestä
- Tästä syystä Kylian Mbappé ei saanut uutta rangaistuspotkua
- Lamine Yamal ei ehkä ole pelikunnossa
- Näin José Mourinho kommentoi yllätystappiota
- Kylian Mbappé epäonnistui ratkaisuhetkillä – Real Madridille kauden ensimmäinen tappio
- Ferran Torres: ”Siirto PSG:hen oli askel eteenpäin urallani”
- Tästä syystä Kylian Mbappé ei saanut uutta rangaistuspotkua
- Athletic Bilbao murskasi Atlético Madridin – Diego Simeonen ryhmä täysin nollattu
- Kylian Mbappé sai tylytystä itsekkääksi väitetystä käytöksestä
- Lamine Yamal ei ehkä ole pelikunnossa
- Näin José Mourinho kommentoi yllätystappiota
- Kylian Mbappé epäonnistui ratkaisuhetkillä – Real Madridille kauden ensimmäinen tappio
- Real Madrid jätti entisen huippupuolustajan ulos Mestarien liigan listasta
- Ferran Torres: ”Siirto PSG:hen oli askel eteenpäin urallani”
- Diego Simeone toivoo Julián Álvarezin ottaneen opikseen kesän tapahtumista
- Näkökulma: tässä Xabi Alonso epäonnistui – nyt José Mourinho yrittää välttää saman virheen