Barcelonan viime kesän hankinnan AC Milan -siirto etenee – edustajat jo tavanneet
Kuva: Getty Images
Kerroimme viime viikolla Calciomercaton uutisesta, jonka mukaan AC Milan on kiinnostunut ostamaan Malcomin FC Barcelonasta kesän siirtoikkunan auettua (lue uutinen TÄSTÄ).
Nyt samainen italialaismedia kertoo, että pyörät siirron suhteen on laitettu pyörimään ja asiat ovat edenneet. Sen saamien tietojen mukaan Malcomin edustajat ovat tavanneet Milanin urheilutoimenjohtaja Leonardon kanssa ja keskustelleet alustavasti siirrosta.
Kuten siirtoneuvotteluissa usein, tälläkin kertaa suurimman ongelman kerrotaan olevan seurojen eriävät arviot pelaajan siirtokorvauksesta. Barcelona maksoi pelaajasta itse 41 miljoonaa euroa viime kesänä ja nyt se vaatii hänestä 50 miljoonaa euroa vaikka pelaaja on lähinnä vain lämmittänyt vaihtopenkkiä tämän kauden ajan. Malcom on pelannut tällä kaudella yhteensä vain 774 minuuttia.
Jos siirtosummasta päästään yhteisymmärrykseen, voi Malcomin Barcelona-ura jäädä vain yhden kauden mittaiseksi.
LUE MYÖS:
- Sarjanousija menetti johtonsa lopussa – painajaismainen ennätys lähestyy
- AS: Jude Bellingham ja Real Madrid sopivat jatkosta
- Javier Tebasin puheista nousi kohu – Real Madrid vaatii eroamaan
- Real Madrid valitti Viníciuksen pelikiellosta – nyt tuli päätös
- Agentti kertoi miksei Nico Williams siirtynyt Barcelonaan
- Näin Vinícius kommentoi pitkää pelikieltoaan
- SER: Real Madrid ja Barcelona haluavat saman pelaajan
- Jadon Sancho saattaa siirtyä Espanjaan – näin seurapomo kommentoi
- Raphinha palasi Barcelonan harjoituksiin – pelikunnossa viikonloppuna
- Dani Carvajal löysi uuden seuran – valmentaja: ”Yllätyimme hänen nöyryydestään”