Espanyolin kasvatti ja laitapuolustaja Adrià Pedrosa on joutunut seuran omien kannattajien silmätikuksi viime lauantain tapahtumien jälkeen

Pedrosa, 20, pelasi lauantaina täydet minuutit La Ligassa Espanyolin paikallisvastustajaa Barcelonaa vastaan ja pyysi ottelun jälkeen, voisiko Barcelonan ykköstähti Lionel Messi vaihtaa paitoja hänen kanssaan. Barcelona voitti ottelun 2-0 Messin maaleilla.

Espanyolin kannattajat ovat solvanneet Pedrosaa ja jopa lähettäneet hänelle tappouhkauksia tapahtuneen takia.

Tunteet kävivät kuumana jo ennen paikallisottelun aloitusvihellystä. Barcelonan toppari Gerard Piqué vitsaili viime viikolla, että hänellä on enemmän rahaa tilillään kuin Espanyolilla on budjetissaan, mitä ei luonnollisesti katsottu hyvällä kilpailevan seuran kannattajien riveissä.

La Sextan journalisti Maria Martinez syytti Piquétä hiiltyneestä tunnelmasta ja Pedrosan saamista uhkauksista.

Barcelonan johtoportaaseen kuuluva Guillermo Amor ei voinut hyväksyä Martinezin väitettä.

– Niillä kahdella asialla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa, kommentoi Amor ESPN:n mukaan.

– Gerardia ei voi syyttää toisen jalkapalloilijan saamista tappouhkauksista.

– Se on normaalia, että joku haluaa Leon paidan. Hän on maailman paras pelaaja. Siinä ei ole mitään järkeä, että siihen sotketaan Piquén kommentit. Kaikki vastustajat haluavat Messin paidan, ja on helppo ymmärtää miksi.