Barcan hyvästellyt Paulinho ilmiliekeissä Kiinassa – kuukaudessa huimat tehot tiskiin
Kuva: Getty Images
Kun Barcelona vahvisti viime kesänä rivejään kiinalaisesta Guangzhou Evergrandesta saapuneella Paulinholla, moni epäili Barcan iskeneen kätensä syvälle tunkioon. Toisin kuitenkin kävi, sillä 30-vuotias brasilialainen oli yksi La Liga -mestarien kauden suurimmista onnistujista. Vaikkei Paulinhoa maalintekijäksi hankittukaan, todistaa 9 maalia 34 La Liga -ottelussa sekin miehen onnistumisesta jotain.
Tänä kesänä Paulinho kuitenkin palasi Evergrandeen, jossa hän vietti jo aiemmin urallaan kaikkiaan kolme kautta. Ja nyt mies on ollut kuumempi kuin koskaan.
Kiinaan paluunsa jälkeen Paulinho on pelannut Superliigassa seitsemän ottelua, ja niissä hän on takonut Evergrandelle seitsemän maalia ja antanut kolme maalisyöttöä.
Kaikki seitsemän peliä pelattiin pyöreästi kuukauden sisällä. Otteluista kolme oli Paulinholta kahden maalin pelejä, ja kolmesti hän jäi maaleitta. Jokaisessa pelissä hän on pelannut kuitenkin täydet peliminuutit.
Paulinhon maaliennätys Kiinan Superliigassa on enää yhden osuman päässä, sillä hän pystyi seitsemään maaliin myös kausilla 2016 ja 2017. Noilla kausilla hän kuitenkin pelasi 30 ottelua ja 20 ottelua, joten silloin mies oli kaukana maali per peli -tahdista.
Vuosi Barcelonassa on tainnut tehdä Paulinholle erittäin hyvää.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Raju väite: Real Madridin pomo höyrysi joukkueelle pelin jälkeen pukukopissa – ”Sietämätöntä”
- Mestarien liigan tappio oli viimeinen niitti – Real Madrid on tekemässä kovan ratkaisun
- Álvaro Arbeloa otti kantaa asemaansa Real Madridin peräsimessä
- Bayern-pelaajalta suorat sanat Antonio Rüdigerille: ”Täysin hyväksymätöntä”
- Álvaro Arbeloa: Tuomari pilasi otteluparin
- Loppuhetkien sulaminen: Real Madrid ulkona Mestarien liigasta
- Ex-pelaajalta kovaa kritiikkiä Barcalle – nosti esiin ison ongelman
- Thierry Henry: Barcelonan on katsottava peiliin
- MD: Barcelonan Raphinha saattaa saada kommenteistaan pelikiellon
- Álvaro Arbeloa ennen Bayern-ottelua: ”Voitto ei olisi ihme”
- Loppuhetkien sulaminen: Real Madrid ulkona Mestarien liigasta
- Bayern-pelaajalta suorat sanat Antonio Rüdigerille: ”Täysin hyväksymätöntä”
- Ex-pelaajalta kovaa kritiikkiä Barcalle – nosti esiin ison ongelman
- Álvaro Arbeloa: Tuomari pilasi otteluparin
- Barcelona ulos Mestarien liigasta – Hansi Flick latasi suorat sanat
- MD: Barcelonan Raphinha saattaa saada kommenteistaan pelikiellon
- Thierry Henry: Barcelonan on katsottava peiliin
- Jude Bellingham avautui huonosta kaudesta – piikkiä myös valmentajalle
- MTV:n asiantuntijalta tyrmäys tuomarille ja Atléticon pelaajalle: ”Peura ajovaloissa, ja puolustajakin tyhmä”
- Diego Simeone pudotti taas Barcelonan Mestarien liigasta: ”Olen ollut täällä 14 vuotta, ja olen edelleen niin tunteellinen”