Seurapomo paljastaa: Bayern München vei tähtipelaajan Barcelonan nenän edestä
Kuva: Getty Images
Bayern Münchenin toimitusjohtajan Karl-Heinz Rummeniggen mukaan Saksan maajoukkuepelaaja Leon Goretzka olisi todennäköisesti siirtynyt Barcelonaan, jos Bayern ei olisi ehtinyt hankkia häntä ensin.
Münchenin suurseura tiedotti viime perjantaina, että se on solminut esisopimuksen 22-vuotiaan Goretzkan kanssa. Hän siirtyy Bayerniin ensi kesänä, kun hänen sopimuksensa Schalkessa päättyy.
Barcelona oli lehtitietojen mukaan yksi monista Euroopan suurseuroista, jotka jahtasivat Goretzkan allekirjoitusta. Bayern-pomo Rummenigge vahvisti saman Bayern-Magazinen haastattelussa.
– Jos me emme olisi hankkineet Leonia, hän olisi erittäin todennäköisesti siirtynyt Barcelonaan. Yleisesti ottaen se ei olisi ollut hyväksi saksalaiselle jalkapallolle.
– Leon on valtavan taidokas. Hän on vain 22-vuotias Saksan maajoukkuepelaajalla, jolla on suuri potentiaali pelipaikallaan. Me olisimme erehtyneet pahemman kerran, jos emme olisi yrittäneet hankkia häntä.
LUE MYÖS:
- Javier Tebas suuttui Real Madridin tiedotteesta – latasi takaisin täydeltä laidalta
- Nyt jysähti! Real Madrid vaatii jälleen potkuja La Ligan puheenjohtajalle
- Kylian Mbappé hävitystä derbystä: ”Askel taaksepäin”
- Katso: Atlético piikitteli Real Madridia ja José Mourinhoa
- Espanjan maajoukkueelta iso päätös – kultaluotsin tulevaisuus selvillä
- Diego Simeone ylisti Barcelonaa: ”He ovat tällä hetkellä parhaita”
- Käsittämätön tilasto Real Madridin ottelusta – kaksi pelaajaa samalla pelipaikalla
- Näkökulma: kaikki näkevät tämän ongelman paitsi Real Madridin valmentajat
- Real Madrid pelaa surkeinta alkukautta vuosikausiin
- MD: Barcelona jatkosopimukseen oman kasvattinsa kanssa – mukaan 500 miljoonan euron ulosostopykälä