Sevillan puolustaja erikoisessa tilanteessa tänä iltana – perheenjäsenet vastustajan puolella
Kuva: Getty Images
Sevillan tanskalaispuolustaja Simon Kjær on erikoisessa tilanteessa illan Mestarien liigan ottelussa Liverpoolia vastaan, sillä hänen perheensä näyttää olevan kamppailussa vastustajan puolella.
Kjærin perheenjäsenet ovat intohimoisia Liverpoolin kannattajia ja käskivät pelaajan jopa vaihtamaan paitoja seuraikoni Steven Gerrardin kanssa vuoden 2014 maaottelukohtaamisen yhteydessä.
– Jotkut perheestäni ovat elinikäisiä Liverpoolin die-hard -kannattajia, joten en ole täysin varma siitä, että kannustavat minua 100-prosenttisesti tässä pelissä, 28-vuotias Kjær kertoo Daily Mirrorille.
– Pelatessani Tanskan kanssa Englantia vastaan isäni käytännössä pakotti minut vaihtamaan paitoja Steven Gerrardin kanssa, jotta hän saisi sen itselleen.
Kjærin omat tunteet Liverpoolia kohtaan eivät ole enää yhtä vahvat. Mies kuitenkin myöntää, että lapsuudessa ja nuoruudessa seuralla oli häneen iso vaikutus.
– Oma intohimoni jalkapalloa kohtaan linkittyy seuraani ja maajoukkueeseeni. On eri asia, kun pelaa itse. Olen ammattilainen enkä minkään muun seuran fani kuin edustamani seuran, painottaa Kjær.
– Kasvoin englantilaisen jalkapallon parissa – etenkin Liverpoolin – lapsuudenkodissani Tanskassa, ja nämä ovat kaksi maailman parasta liigaa. Se on varmaa.
Lähde: Liverpool Echo
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Barcelona vahvistuu huippunimellä – jättihankinta varmistui
- Vinícius Júnior kertoi – tästä syystä Espanja on yksi MM-kisojen mestarisuosikeista
- Romano: Barcelona hieroo jättikauppaa – Valioliiga-tähti haluaa Kataloniaan
- Vinícius Júnior avautui Real Madridin ongelmista: ”Olemme epäonnistuneet”
- Vinicíus Júniorin sopimusneuvottelut vieläkin kesken – näin tähti avautui
- Vahvan kauden La Ligassa pelannut keskikenttäpelaaja siirtymässä Cristiano Ronaldon joukkuetoveriksi
- Toimittaja: Argentiinalaistähti haluaa jäädä vielä vuodeksi Italiaan – sen jälkeen Real Madridiin
- Analyysi: Valejalkapalloilija vedättää miljoonayleisöä kuin pässejä narussa
- Barcelona vahvisti julkisen salaisuuden
- Seurajoukkueiden epävirallinen maailmanmestari on Valencia
- Analyysi: Valejalkapalloilija vedättää miljoonayleisöä kuin pässejä narussa
- Barcelona vahvisti julkisen salaisuuden
- Tällaista ei ole koskaan ennen tapahtunut – Real Madridin puolustaja pettyi historialliseen MM-kisajoukkueeseen
- Toimittaja: Argentiinalaistähti haluaa jäädä vielä vuodeksi Italiaan – sen jälkeen Real Madridiin
- Tässä tilastossa Kylian Mbappé on top 5 -liigojen ykkönen – huolestuttavan näköistä
- Seurajoukkueiden epävirallinen maailmanmestari on Valencia
- Vahvan kauden La Ligassa pelannut keskikenttäpelaaja siirtymässä Cristiano Ronaldon joukkuetoveriksi
- Hurja huhu: Luka Modrić takaisin Real Madridiin?
- Julián Álvarez haluaa Barcelonaan – Atléticolta jyrkkä kanta
- Florentino Pérezin vastaehdokkaalta merkittävä lupaus