Yksi La Ligan seurauskollisimmista pelaajista sai jatkosopimuksen – jo 14 vuotta edustusjoukkueessa

Real Sociedad ilmoitti verkkosivuillaan päässeensä yhteisymmärrykseen Xabi Prieton kanssa uudesta jatkosopimuksesta, joka on kestoltaan vuoden mittainen.
Prieto väläytteli syksyllä lopettavansa mahdollisesti komean uransa tähän kauteen, mutta seurajohto on saanut 33-vuotiaan keskikenttäpelaajan pään käännettyä. Prieto on yksi La Ligan historian seurauskollisimmista pelaajista. San Sebastiánissa syntynyt Real Sociedadin kasvatti on edustanut kasvattajaseuraansa jopa 14 vuoden ajan edustusjoukkueessa.
Erityiseksi kyseisen aikakauden tekee se, että Prieto jäi seuraan, kun Real Sociedad tippui usean pääsarjakauden jälkeen Segundaan. Prieto pelasi kolme kautta toiseksi korkeimmalla sarjatasolla, vaikka oli saanut useita huomattavasti parempia tarjouksia pääsarjasta. Lopulta Prieto oli yksi suurimmista yksittäisistä syistä baskiseuran nousuun seitsemän vuotta sitten.
Prieto on edustanut Real Sociedadia reilusti yli 500 ottelun verran, ja on nykyäänkin selvä avauksen mies Eusebio Sacristánin historiallisen kovassa ryhmässä.
Aloita sijoittaminen – eToro tarjoaa asiantuntijoiden alustan 0%:n palkkiokuluilla!
- eToron kautta sijoitat asiantuntijoiden kanssa.
- Ei piilokuluja – eTorossa jopa 0%:n palkkiokulut.
- eToro tarjoaa pääsyn 3 000:een eri omaisuuserään, kuten osakkeisiin, ETF:iin, indekseihin ja valuuttoihin.
- Ansu Fati loukkaantui lainapestillään – Barcelona pelkää pitkää poissaoloa
- Tuomariasiantuntija: Antonio Rüdigerin olisi pitänyt saada punainen kortti Napolia vastaan
- ”Helvetinmoinen pelaaja” – Getafen valmentaja luuli Mason Greenwoodin hankintaa vitsiksi
- Carlo Ancelotti otti kantaa Jude Bellinghamin ja Zinédine Zidanen vertailuun
- Athletic: Real Madrid tarjoaa pian uutta sopimusta Carlo Ancelottille – on kartoittanut kaiken varalta myös korvaajaehdokkaita
- Memphis Depayn vuosi mennyt täysin penkin alle: ”Ollut mahdotonta tuntea itseään jalkapalloilijaksi”
- Rafael van der Vaart paljasti: Real Madridin joukkue oli takavuosina juhlimassa ennen Clásico-tappiota: ”Siksi hävisimme sen ottelun”
- Real Madrid lohkovoittoon Mestarien liigassa
- Vajaamiehinen Sevilla romahti kahden maalin johtoasemasta – yksi tilanne muutti koko pelin kulun
- Barcelona-pomolta kritiikkiä tuomareille ja medialle: ”Jos tämä olisi tapahtunut Real Madridille…”
- Barcelona-pomolta kritiikkiä tuomareille ja medialle: ”Jos tämä olisi tapahtunut Real Madridille…”
- Relevo: Real Madridin pelaajat kummastelivat Carlo Ancelottin kommentteja maalivahdista
- Catalunya Ràdio: Barcelonan seurajohto pettyi Xavin päätöksiin – kyseenalaisti kokoonpanovalintoja
- Vajaamiehinen Sevilla romahti kahden maalin johtoasemasta – yksi tilanne muutti koko pelin kulun
- Real Madrid lohkovoittoon Mestarien liigassa
- Diego Simeone liittyy erittäin harvalukuiseen kerhoon
- Diego Simeonen poika haastaa Real Madridin Bernabéulla – ei odota lämmintä vastaanottoa
- Espanjan päävalmentaja ei suostu ottamaan vastuuta Gavin polvivammasta: ”Barcelona ei pyytänyt!”
- Tähtilaituri ratkaisi Barcelonalle tärkeän voiton Mestarien liigassa – lohkossa tiukka tilanne
- Marca: Atléticon kapteeni Koke pettyi pahasti saamaansa jatkosopimustarjoukseen