Suomalaista Kolmosessa pelaavaa Legirus Interiä valmentava Pepe Murcia sai eilen seuran harjoituksissa sydänkohtauksen.

51-vuotias espanjalaisvalmentaja kuljetettiin suoraan harjoituksista helikopterin voimin sairaalaan. Murcian tila on vakaa, mutta todella vaarallinen. Juoksuharjoituksissa kyseisen sydäninfarktin saanut Murcia on parhaillaan hoidettavissa helsinkiläisessä sairaalassa.

Murcian vaimo on lentänyt välittömästi Espanjasta Suomeen miehensä tueksi. Murcia tunnetaan parhaiten ajastaan Atlético Madridin päävalmentajana, kun córdobalaisluotsi oli seuran edustusjoukkueen luotsina yli 20 ottelun verran, kun Atleti erotti noin kymmenen vuotta sitten Carlos Bianchin.

Esimerkiksi Fernando Torresia valmentanut Murcia on viimeisin Atlético-valmentaja, joka on onnistunut voittamaan Barcelonan vierasottelussa.