Barcelona ampuu nyt kovilla – raivostui La Ligan puheenjohtajan ja komitean kommenteista
Kuva: Getty Images
Barcelona esittää, että urheilun kansainvälisen vetoomustuomioistuimen (CAS) tulee avata kurinpitotoimet La Ligan puheenjohtajaa Javier Tebasia ja liiton komitean jäseniä vastaan.
Katalonialaisseuran mukaan he ovat antaneet Barcelonan pelaajia koskevia lausuntoja, joita ei voi hyväksyä. Pelaajien päälle heitettiin muovipullo viime viikonlopun Valencia-ottelun yhteydessä.
Barcelona on yhteydessä Espanjan urheiluministeriin Miguel Cardenaliin ja sanoo, ettei Tebas nauti enää tästä hetkestä eteenpäin seuran luottamusta.
Tebas totesi aiemmin Barcelonan pelaajien tehneen sellaista, mistä ”hän ei pitänyt” (lue lisää täältä). Saman linjan otti liiton kurinpitokomitea.
– Joidenkin Barcelonan pelaajien käytös asettaa heidät itsensä naurunalaisiksi, komitean tiedotteessa sanottiin.
– Sitä ei pidä jättää huomiotta, että juhliessaan maalia jotkut Barcelonan pelaajat tekivät tiettyjä eleitä Valencian kannattajien suuntaan. Se ei ollut esimerkillistä käytöstä, miten jotkut pelaajat näyttelivät, että pullo olisi osunut heihin.
Barcelona voitti ottelun 3–2 Lionel Messin viime hetken rangaistuspotkumaalilla.
FC Barcelona asks Administrative Court of Sport to take action against Javier Tebas and the Competition Committee: ow.ly/ERrP305B246
LUE MYÖS:
- Barcelona-pomolta kylmä arvio: tämän takia Marcus Rashford sai lähtöpassit
- Real Madrid tekemässä monivuotisen jatkosopimuksen avainpelaajansa kanssa
- Entinen Atlético Madrid -pelaaja suuttui väärälle miehelle – uhmakkaat puheet naurattivat
- Barcelona-pomo kertoi mielipiteensä Julián Álvarezin siirtosaagasta
- Ballon d’Orin voittajaehdokkaat julkaistu – Barcelona-pomo ällistyi: ”Maailmanlaajuinen skandaali”
- Ronald Araújo loistaa Liverpoolissa – toivoo pelkkää hyvää Barcelonalle: ”Olen aidosti hyvin onnellinen siitä…”
- Atléticon luottoratsu totesi Julián Alvarezista: ”Antakaa pojan pelata”
- Atlético Madrid ei pysynyt Liverpoolin vauhdissa Mestarien liigassa
- Lamine Yamal rikkoi ennätyksiä – Kylian Mbappekin kalpenee
- Nyt tipahti aivan hurja tulos Mestarien liigasta – Barcelonalle murskavoitto
- Espanjassa kuohuu – Lamine Yamal ei arastellut kertoa mielipidettään Ousmane Dembélén päätöksestä
- UEFA teki virheen, myöntää Federico Valverde – ”En voi uskoa”
- Jose Mourinho latasi suoraan Alexander-Arnoldista: ”Hän ei ole keskikenttäpelaaja”
- Lamine Yamal rikkoi ennätyksiä – Kylian Mbappekin kalpenee
- Atlético Madrid ei pysynyt Liverpoolin vauhdissa Mestarien liigassa
- Nyt tipahti aivan hurja tulos Mestarien liigasta – Barcelonalle murskavoitto
- Toimittaja: Anthony Martial saattaa palata La Ligaan
- Barcelonan tähtiä ulkona Ballon d’Or -ehdokaslistalta – Espanjan ylivoimaa muissa kategorioissa
- Rodri haukkui vastustajan tasoa – joutui sittemmin pahoittelemaan kommenttejaan
- Seurapomo: Huippuhyökkääjä ei halunnut siirtyä Barcelonaan – ”Kieltäytyi neuvottelemasta”
