Kauden suoraan sanottuna surkeasti aloittanut Granada on viikonloppuna pahan paikan edessä, sillä Barcelona isännöi sarjajumboa kotikentällään. Vain kolme pistettä yhdeksästä ottelusta kerännyt Lucas Alcárazin miehistö sai uuden ongelman, koska avauspaikan itselleen taistellut Gabriel Silva ei pystynyt osallistumaan seuran harjoituksiin.

Brasilialaislaitapuolustajalla on lihasvamma, mutta seuran mukaan loukkaantumisen laatu ei ole vakava. Tällä hetkellä Silvan osallistuminen viikonlopun Barcelona-kamppailuun on silti vaakalaudalla.

Granada ei kaipaa tällä hetkellä ainuttakaan uutta päänvaivaa, koska jo valmentajaakin vaihtanut seura on taistellut viime aikoina suurien pelillisten ongelmien kanssa ja Barcelonaa vastaan pelattava vierasottelu on jo itsessään varsin mahdottomalta kuulostava kamppailu.