La Liga -seura Rayo Vallecano on perustanut tytärseuran Yhdysvaltoihin. Rayo OKC -nimellä kulkeva joukkue tulee pelaamaan maan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla North American Soccer Leaguessa vuodesta 2016 alkaen.

Oklahomaan sijoitettava joukkue on ensimmäinen Pohjois-Amerikkaan luotu espanjalaisseura. Seura virallistettiin tiistain lehdistötilaisuudessa. Päätöksen takana oli NASL:n komissaari Bill Peterson.

– Rayo OKC:n perustaminen on jälleen yksi suuri edistysaskel kansainväliselle jalkapalloyhteisölle. Seuran erityislaatuinen yhteistyö Rayo Vallecano Madridin kanssa tiivistää pelin maailmanlaajuisen luonteen ja liigan näkömyksen, Peterson kommentoi lehdistötilaisuudessa.

Rayon omistaja Raul Martin Presa tulee olemaan myös uuden seuran pääomistaja. Osaomistajaksi mukaan liittyy Oklahomassa syntynyt Sean Jones.

Rayo OKC pelaa kotiottelunsa 6500-paikkaisella Miller Stadiumilla Yukonin lukion kampuksella.