Nuno: ”Unelmamme pudotuspeleihin pääsystä voi toteutua”
Kuva: Getty Images
Valencian päävalmentaja Nuno Espírito Santo oli erittäin tyytyväinen joukkueensa peliin tiistaisen Mestarien liiga -ottelun jälkeen. Valencia kaatoi belgialaisen Gentin maalein 2-1.
– Pelasimme erittäin hyvin. Ensimmäisellä puoliajalla pelasimme kauden parhaat minuuttimme. Haluan onnitella pelaajiani, Nuno sanoi Goal.com-sivuston mukaan beIN Sportsille.
– Toisella jaksolla jouduimme kärsimään, koska Gent on erittäin hyvä joukkue. Nyt meidän on matkustettava Belgiaan. Tiedämme, että siellä voittaminen on vaikeaa.
Voitto nosti Valencian pistepotin H-lohkossa kuuteen. Gentillä ja Lyonilla on kasassa vain yksi piste, joten Valencia voi varmistaa jatkopaikkansa jo seuraavalla kierroksella. Se vaatisi voittoa Gentistä ja lohkoa johtavan Zenitin voittoa Lyonista.
– Meidän on varmistettava jatkopaikkamme aikaisin. Unelmamme pudotuspeleihin pääsystä voi toteutua, Nuno mietti.
Valencian urakointi jatkuu pian, sillä joukkue kohtaa tulevana sunnuntaina vierasottelussa Atlético Madridin.
– Nyt meidän on levättävä Atlético-peliä varten. Siitä tulee vaikea ottelu, hyvän ottelun Gentiä vastaan pelannut Sofiane Feghouli sanoi.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- ESPN: Marseillen maalitykki haluaa siirtyä Atléticoon
- AS: Vinícius Júniorin jatkosopimus etenee – helpotus Real Madrid -faneille
- Romano: Barcelona haluaa 18-vuotiaan timantin – pelaaja jo hyväksynyt siirron
- Kaikki katseet Real Madridin superlupauksessa – U19 EM-kisat hänen hallussaan
- Näin Vinícius kommentoi pettymykseen päättyneitä MM-kisoja: ”Tarvitsin muutaman päivän aikaa ajatella”
- Real Madridin jättänyt Dani Ceballos puhui tulevaisuudestaan
- Iker Casillas kertoi väleistään José Mourinhoon: ”Se oli kuin huonosti päättynyt avioliitto”
- Romano: FC Barcelona iski siirtomarkkinoilla – Dortmundin tähti siirtyy seuraan
- José Mourinho palasi Real Madridiin: ”Rakastan tätä seuraa, on kunnia olla täällä.”
- Lamine Yamal ylisti Cristiano Ronaldoa: ”Hänellä on eniten auraa jalkapallossa”