Valencia-maalivahdille jatkosopimus – Yoelin asema entistä heikompi?
Kuva: Getty Images
Valencia on tehnyt jatkosopimuksen maalivahti Jaume Doménechin kanssa. Uusi sopimus ulottuu kauden 2017-18 loppuun.
24-vuotias Doménech on yksi neljästä Valencian edustusjoukkueen maalivahdista. Normaalitilanteessa hän on nokkimisjärjestyksessä kolmantena, mutta Diego Alvesin ja Mathew Ryanin loukkaantumisten myötä Doménech kantanee torjuntavastuun ainakin syyskuun loppuun. Parin seuraavan viikon aikana Valencia pelaa Zenitiä, Real Betisiä, Espanyolia, Granadaa ja Lyonia vastaan.
Uransa ensimmäisen ottelun Valencian edustusjoukkueessa Doménech pelasi viime viikonloppuna Sporting Gijónia vastaan. Keltanokka torjui peräti kahdeksan kertaa ja piti maalinsa puhtaana.
Toimittajan sana
Valencian maalivahtitilanne on sanalla sanoen mielenkiintoinen. Periaatteessa Diego Alves on ykkösmaalivahti. Hänen loukkaantumisensa jälkeen Ryanista tuli väliaikainen ykkösvahti. No, Ryankin loukkaantui, joten valmennusjohdon piti valita Yoel Rodríguezin ja Doménechin välillä. Yllättävää kyllä Doménech veti pidemmän korren, joten tätä nykyä Yoel on nelosvahti. Tilanne on erikoinen, sillä Valencia lunasti päättyneenä kesänä Yoelin itselleen Celta Vigosta kahdella miljoonalla eurolla. Vielä toissa kaudella hän oli Celtan kiistaton ykkösvahti. Doménechin jatkosopimus tuskin ainakaan parantaa 27-vuotiaan Yoelin asemaa.LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Álvaro Morata palaamassa Espanjaan? Neuvottelee yllättävän seuran kanssa
- Laitapuolustaja haluaa sittenkin jäädä Barcelonaan
- Näin Atlético reagoi Barcelona-pomon kommentteihin Julián Álvarezista
- Somessa puhuttaa: Vinícius ja Yamal näyttävät poikkeuksellisen vaisuilta – taustalla väitetään olevan yllättäviä syitä
- Barcelonan entinen kaksikko yhdistää voimansa – öljytty vauhtikone siirtymässä sarjanousijaan
- Julián Alvarezista levitetään nyt rumaa huhua
- Romano: Barcelona nappasi kokeneen Kroatian maajoukkueveskan
- Barcelona valmis myymään avainpelaajansa – tilalle kaavaillaan Bundesliigan huipputopparia
- Real Sociedad nappaamassa Chelsea-pelaajan lainalle
- Valencia vahvisti joukkuettaan – hankki pelaajan Valioliigasta
- Julián Alvarezista levitetään nyt rumaa huhua
- Barcelona valmis myymään avainpelaajansa – tilalle kaavaillaan Bundesliigan huipputopparia
- Romano: Barcelona nappasi kokeneen Kroatian maajoukkueveskan
- Barcelonan entinen kaksikko yhdistää voimansa – öljytty vauhtikone siirtymässä sarjanousijaan
- Real Sociedad nappaamassa Chelsea-pelaajan lainalle
- Superlupaus haluttiin Ranskaan – Real Madrid antoi kieltävän vastauksen
- Athletic: Tällä hinnalla Atlético Madrid voisi luopua Julián Álvarezista
- Barcelonan luottopelaaja loukkaantui avausottelussa – ei pysy tämä mies kunnossa
- Valencia vahvisti joukkuettaan – hankki pelaajan Valioliigasta
- Diego Simeone kommentoi Julián Álvarezin kohutilannetta: ”Se oli seuran päätös”