Maalivahti Cristian Álvarez on siirtymässä argentiinalaisesta San Lorenzosta Rayo Vallecanoon. Rayon urheilujohtaja Felipe Miñambres vahvisti, että Álvarez saapuu seuran lääkärintarkastukseen.

San Lorenzo voitti juuri arvostetun Copa Libertadoresin ensimmäistä kertaa seuran historiassa. Kakkosvahtina toiminut 28-vuotias Álvarez pelasi kauden aikana kaikkiaan 11 ottelua, joissa hän päästi yhtä monta maalia.

Álvarezilla on myös aiempaa kokemusta La Ligasta. Hän pelasi Espanyolissa 67 ottelua vuosina 2008-2013.

Toimittajan sana

Álvarezilla on pitkästä aikaa kunnon sauma napata itselleen ykkösmaalivahdin paikka. Rayon viime kauden ykkönen Rubén siirtyi kesällä Almeríaan, joten peliajasta käydään melko avointa taistelua. Álvarezin lisäksi kokoonpanosta löytyvät kokenut David Cobeño ja 25-vuotias Ismael.