Valencia CF joutuu mahdollisesti etsimään itselleen uuden omistajan jättimäisten velkojen takia. Seuran suurin velkoja, Bankia-pankki tuskin jättää Valencialle muita vaihtoehtoja kuin seuran myymisen. Rahoituslaitos totesi, ettei Valencialla ole realistista suunnitelmaa velkojen takaisinmaksuun.

– Bankia tarjoaa Valencia CF:ää myyntiin, espanjalainen El País –lehti uutisoi.

Valencialla on velkaa arviolta 350 miljoonaa euroa. Vaikka velan määrä on edelleen hurja, se on laskenut parilla sadalla miljoonalla, kiitos tähtipelaajien David Villan, David Silvan, Juan Matan ja Jordi Alban myyntien.

Valencian maakuntahallinto takaa suuren osan velasta. Myös maakuntahallinnossa korostettiin Bankian roolia.

– Seuran tulevaisuuden avaimet ovat Bankian käsissä, aluehallinnon päällikkö Alberto Fabra sanoi.

Valencian seurapresidentti Amadeo Salvo korosti tiedotusvälineille, että seuran myynti tulee kysymykseen vain, jos ostaja ottaa velat kontolleen ja rakentaa huippujoukkueen.

Suurin osa Valencian pääomasta on tällä hetkellä yleishyödyllisen säätiön omistuksessa.