Lionel Messi loukkaantui viime viikonlopun ottelussa jo kolmannen kerran tällä kaudella. Siinä meni raja. Messin taustajoukot eivät enää luottaneet FC Barcelonan lääkäreihin, vaan palkkasivat argentiinalaisen lääkärin seuran ulkopuolelta.

Barcelonan urheilujohtajan Andoni Zubizarretan mukaan lääkäri Luis García on ”tuttu” seuralle, vaikka hän ei kuulukaan seuran palkkalistoille. Messin taustajoukot vahvistivat omalta osaltaan, ettei Messin ja seuran välillä ole riitaa.

– Hän (Messi) on Argentiinan jalkapalloliiton alainen pelaaja, jolla on kalenterissaan maaotteluita. Kinesiologi Luis García saapui eilen (keskiviikkona) Barcelonaan edustamaan maajoukkuetta ja tutkimaan vamman.

– Kuten aina, Barcelonan lääkintäryhmä on se, joka on vastuussa hänen hoidoistaan. He valvovat koko prosessia myös silloin, kun Leo matkustaa Argentiinaan jouluksi.

Messin taustaryhmä kumosi myös puheet, joiden mukaan uusin vamma johtuisi edellisten vammojen puutteellisesta toipumisesta.

– Vaikka tämä vamma on samanlainen ja samassa jalassa, sillä ei ole mitään tekemistä aiempien vammojen kanssa.