Real Betisin fanit purkivat turhautumistaan viime viikonlopun jälkeen joukkueen kärsittyä selkeän 0-5-tappion Atlético Madridille ja pudottua putoamisviivan alapuolelle. Tämä kulminoitui tiistain harjoituksissa, jolloin ryhmä kannattajia keskeytti harjoitukset.

Betisin päävalmentaja Pepe Mel selvensi asiaa tämän jälkeen ja kertoi fanien vaatineen lyhyttä tapaamista hänen ja joukkueen kapteenien Nachon ja Jorge Molinan kanssa ja uhanneen estää harjoitusten jatkumisen, mikäli heitä tästä estettäisiin ja lisäsi tapaamisen sujuneen hyvässä hengessä. Seura kuitenkin otti itse jälkeenpäin hiukan toisenlaisen näkökulman asiaan.

– Turvallisuus oli taattu koko ajan. Erityisesti tälle päivälle turvallisuutta oli vahvistettu, seuran tiedotteessa painotettiin.

– Mikäli kentällä oli kannattajia, oli ryhmä tiukkaan rajattu ja seuran henkilökunnan luvalla kenttäalueella.

Samalla tiedotteessa tehtiin selväksi, ettei tapaus saa missään nimessä toistua.

– Real Betis ilmoittaa virallisesti, ettei se salli missään olosuhteissa harjoitusten keskeyttämistä ulkopuolisten henkilöiden toimesta. Rauha on nyt ensiarvoisen tärkeää joukkueen esitysten kannalta.