Valencia on ottanut kovat keinot käyttöön Adil Ramin käytöksen myötä. 27-vuotias Rami on seuran mukaan syyllistynyt vakaviin käytösrikkomuksiin ja hänet on toistaiseksi suljettu kaiken joukkueen toiminnan ulkopuolelle.

Päätöksen uskotaan espanjalaismedian mukaan juontavan juurensa viikon radiohaastatteluun, jossa Rami arvosteli lujasti niin joukkueen pelaajia kuin valmennustakin.

Rami kävi pitkän keskustelun Valencian puheenjohtajan Amadeo Salvon kanssa perjantaina ja tietojen mukaan pelaajalla on 5-15 päivää aikaa vastata syytöksiin ja saman ajanjakson aikana Valencia päättää lopullisesta rangaistuksesta.

Toistaiseksi Ramilta on pääsy kielletty kaikkiin seuran tapahtumiin ja seuran tiloihin. Hänen palkanmaksunsa jatkuu kuitenkin normaalisti.

– Mitä nyt tapahtuu riippuu seurasta eikä minusta. Olen jo kertonut mielipiteeni ja seura hoitaa asian loppuun. Minun pitää keskittyä joukkueeseen, päävalmentaja Miroslav Djukic totesi espanjalaismedialle