Barcelonan uusi pääsponsori Qatar Airways maksaa sponsorituloina seuralle seuraavien kolmen kauden aikana hulppeat 96 miljoonaa euroa ja viisi miljoonaa kaupan päälle, mikäli seura voittaa tänä aikana Mestarien Liigan. Seuran varapresidentin Javier Fausin mukaan kyseessä on jalkapallomaailman toiseksi arvokkain paitasponsorisopimus Manchester Unitedin ja General Motorsin yhteistyödiilin jälkeen.

Öljyvaltion lentoyhtiö mainostaa jatkossa paitsi Barcan pelipaidoissa, myös stadionin käytävillä ja seinillä sekä seuran museossa. Stadionin nimenvaihto ei kuitenkaan tule kyseeseen.

Tiistaina julkaistiin myös Qatar Airwaysin ja FC Barcelonan yhdessä tekemä eeppinen mainosvideo. Qatar Airways käyttää mainoksissaan kuvitteellista Barcelonan saarta. Kampanja tottelee nimeä ”A Team That Unites The World” ja videolla nähdään kikkailemassa kaikki suurimmat Barca-starat. Voit katsoa videon tästä.