La Ligassa nähdään maaottelutauon jälkeen, reilun kahden viikon kuluttua kärkipään kamppailu, jossa Atlético Madrid isännöi Barcelonaa. Keskikenttälegenda Xavia ei viheriöllä nähdä, sillä tämä jäähdyttelee uraansa Qatarissa. Blaugrana-ikoni osallistuu toki silti ennakkopuheisiin, joita välitti Catalunya Radio.

Diego Simeonen Atletiin iskostama pelitapa ei miellytä 38-vuotiasta.

– Jalkapallossa on nykyisin pitkälti kysymys tilojen tukkimisesta ja vastustajan estämisestä. Sen näkee parhaiten Simeonen Atléticosta. Heitä vastaan on todella vaikeaa tehdä maalia, sillä he eivät edes halua palloa. Heidän näkemyksensä pelin dominoinnista on tilan vieminen vastustajalta.

Xavi pitää tällaisen jalkapallon seuraamista tylsänä, muttei voi kieltää sen tehokkuutta.

– Simeone on vakuuttanut pelaajansa siitä, että tämä on ainoa taktiikka, jolla joukkue voi kilpailla Barcelonan tai Real Madridin kanssa. Pelaajat uskovat siihen, ja taktiikka on siksi ollut menestyksekäs.

C Moren suoratoistopalvelu tarjoaa uusille asiakkaille mahdollisuuden seurata perjantaista sunnuntaihin La Liga -kierroksen kaikki 10 ottelua maksutta. Lue lisää täältä.