© Kuva: Getty Images

AS: Atlético menettämässä tunnetun kakkosvalmentajansa Argentiinaan? – ”Yksi vaihtoehdoistamme”

Atléticon kakkosvalmentajana tunnettu Mono Burgos saattaa jättää seuran kuluvan kauden päätteessä. Nimittäin AS:n mukaan River Plate on kiinnostunut Burgosin palkkaamisesta seuran päävalmentajaksi, koska nykyään kyseisessä roolissa oleva Marcelo Gallardo jättää Riverin kesällä.

47-vuotias Burgos on ollut koko Diego Simeonen aikakauden Atléticon kakkosvalmentajana.

Urallaan Riverissäkin pelannut Burgos tunnetaan varsin värikkäänä henkilönä, joka on seurannut Simeonea jo vajaat kymmenen vuotta seurasta toiseen. Entinen Atléticon ja Argentiinan maajoukkuevahti ei ole koskaan ollut päävalmentajana, mutta Riverin varapresidentti Jorge Brito pitää miestä sopivana rooliin.

– Tietenkin hän on yksi vaihtoehdoistamme – en voi kieltääkään sitä. Hän on kokenut kakkosvalmentaja ja Mono on saanut Simeonelta tärkeää oppia.